Přejít k obsahu

Chytrý hasičský oblek na Noci vědců

V plzeňské Techmania Science Center o. p. s. byla v pátek 5. 10. 2018 k vidění expozice Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), jakožto součást čtrnáctého ročníku oblíbené celorepublikové akce Noc vědců.

Regionální inovační centrum elektrotechniky letos prezentovalo historický vývoj chytrého zásahového obleku pro hasiče, na jehož vývoji se podíleli pracovníci RICE spolu s firmami VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon.

Od svého vzniku prošel oblek již čtyřmi vývojovými verzemi.

1. verze vznikla v rámci projektu INTEX. Tato verze má vyjímatelné senzory teploty a vlhkosti.

2. verze vznikla v rámci řešení předkomerčního tendru Smart@Fire. Termočlánky (senzory teploty) jsou integrovány trvale v obleku spolu s aktivním osvětlením.

3. verze vznikla v rámci řešení předkomerčního tendru Smart@Fire a projektu ADVANTEX. Tato verze obleku obsahuje největší technickou vybavenost ze všech vyvinutých verzí.

4. verze byla optimalizována pro komerční použití, tj. oblek byl navržen tak, aby byl prodejný a konkurenceschopný. V současné době probíhají certifikace a je připravováno uvedení na trh. Tato verze je opatřena čidly, senzory, aktivním osvětlením, alarmem a řídící jednotkou – SCU. Systém obleku nepřetržitě monitoruje a vyhodnocuje bezpečnost prostředí, ve kterém hasič zasahuje, vnější i vnitřní teplotu i vlhkost, toxické a výbušné plyny, ale také pozici jeho těla, hasičovy fyziologické funkce a jeho polohu v terénu.

_MG_5774

_MG_5810

_MG_5770


09.10.18
Zpět na seznam aktualit

Patička